Práce z pohodlí domova je pro mnohé splněný sen, ale není vše tak růžové, jak se může zdát. Co musí každý jednotlivec dodržovat? Jak si poradí firmy a co nám říkají čísla?
S další vlnou koronaviru se opět zavedl home office a není to pouze věc u marketingových pozic. Jak se na tuto situaci musejí připravit firmy, zaměstnanci nebo drobní podnikatelé? Jaké tipy je dobré dodržovat a jak to funguje ve světě?
Pracovat z domu by chtěl asi každý
I když práce z domova nabízí nesporné výhody, je nutné si dávat pozor při jeho sjednávání. Ať už se jedná o pracovní dobu, dodržování termínů, vysoké riziko prokrastinace u zaměstnanců nebo důvěru na obou stranách. Pro některé jedince není home office žádnou novinkou, jako jsou například OZP, senioři, studenti nebo matky na mateřské dovolené. Nejpočetnější skupinu však zastávají tzv. freelanceři, tedy pracovníci na volné noze, kteří si tento způsob života vybrali. Pracují z domova, kavárny nebo jakéhokoliv místa, kde je obecně vzato dobré připojení k internetu. Podle průzkumu nejvíce lidí volí jako 2. pracovní místo právě kavárny.
Nesporné výhody
Práce na bázi home office má samozřejmě spoustu nesporných výhod, je to například fakt, že jste pánem svého času, nemusíte většinou nikam cestovat nebo vás nevyrušují kolegové v kanceláři. Nicméně nedostatek disciplíny a nedodržený time management může způsobit neproduktivitu a odkládání pracovních povinností.
Ověřené rady pro lepší koncentraci:
- Pokud chcete pracovat doma produktivně a bez stresu, odstraňte všechny rušivé elementy, jako jsou televize, mobil, rádio, také zavřete okna a soustřeďte se na práci. Pokud máte děti, zkuste požádat svou drahou polovičku, ať se jde s dítětem projít a vy máte alespoň chvíli čas jen na práci. Jestli to není možné, odpojte se od hluku pomocí sluchátek.
- Vytvořte si doma malou pracovnu, ať už jen pracovní stůl nebo svou malou kancelář. Pokud nemáte místo na pracovní stůl, tak můžete využít jídelní.
- Když pracujete z domova, je disciplína velmi důležitá, práce se sama neudělá. Rozvrhněte si ráno svůj den a naplánujte vše, co je nutné udělat. Napište si, kolik času vám daný úkol zabere a seřaďte je od toho nejtěžšího/nejdůležitějšího úkolu po méně důležitý. K tomu jsou dobré různé aplikace jako je například Teamwork, Trello nebo obyčejný, ale účinný diář.
- Myslete na pravidelné přestávky, dopřejte si kávu nebo čaj a pár minut klidu.
- I když si většina lidí myslí, že každý pracující z domu sedí v pyžamu, tak to takto většinou není a ani to nedoporučujeme. Do kanceláře nebo na schůzky přeci nechodíte v pyžamu. Oblečte se do něčeho pohodlného, nemusí to být hned kostýmek nebo sako, ale ať se cítíte dobře. Když se naučíte ranní rutinu, vše vám pak půjde snáze.
Jak mluví čísla?
Podle průzkumu se práce z domova stává více vyhledávanější. 43 % Američanů strávilo téměř polovinu svého pracovního času na bázi home office. Evropa ukazuje, že cca 5 % lidí pracuje zcela na HO, na Slovenku je to pouze 3,6 % a v Česku 3,9 %. Nejvíce vede Nizozemsko, kde je tahle forma práce už běžná věc.
Možné nevýhody
Podle průzkumu z roku 2019 nejvíce lidí uvedlo, že k nejčastějším problémům patří osamělost, nízká spolupráce, komunikace s kolegy a nemožnost se od práce odpojit.
Nicméně 99 % respondentů odpovědělo, že by alespoň jednou za čas chtěli z domova pracovat, především kvůli flexibilnímu programu, práci řízené odkudkoliv a více času stráveného s rodinou.
Na co si dát pozor
Rozvrhování pracovní doby na pracovišti vždy řídí zaměstnavatel, ani u home office to není výjimkou. Pouze s tím rozdílem, že v zákoníku práce § 317 je možnost o dohodě, kdy si po domluvě může zaměstnanec pracovní dobu rozvrhnout sám.
V zákoníku práce není nijak specificky upravená právě práce z domova, proto si každý zaměstnavatel musí nastavit svá vlastní pravidla formou dohody. Situace je opravdu ošemetná, zaměstnanec nemá právní nárok na home office a zaměstnavatel to nemůže nařídit, pouze doporučit. Na scénu tedy přichází upravení vnitřního předpisu zaměstnance.
“Problém u vnitřního předpisu je v tom, že některé důležité otázky (například přístup zaměstnavatele do bydliště v případě šetření pracovního úrazu, prohlášení zaměstnance o tom, že jeho domácí pracoviště splňuje všechna pravidla z pohledu bezpečnosti nebo závazek zaměstnance mít během home office zajištěný přístup k internetu) si zaměstnavatel nemůže vynutit jednostranně,” upozorňuje advokát David Šupej z advokátní kanceláře Sedláková Legal. Uvedl zdroj Finexpert.